Bernoulli energy equation

logistic_guy

Senior Member
Joined
Apr 17, 2024
Messages
1,370
here is the question

Water at 120\displaystyle 120 kPa (gage) is flowing in a horizontal pipe at a velocity of 1.15\displaystyle 1.15 m/s. The pipe makes a 90\displaystyle 90^{\circ} angle at the exit and the water exits the pipe vertically into the air. The maximum height the water jet can rise is

(a) 6.9\displaystyle 6.9 m
(b) 7.8\displaystyle 7.8 m
(c) 9.4\displaystyle 9.4 m
(d) 11.5\displaystyle 11.5 m
(e) 12.3\displaystyle 12.3 m


my attemb
this question can be solved by Bernoulli equation
v22+gz+pρ\displaystyle \frac{v^2}{2} + gz + \frac{p}{\rho}
the density ρ\displaystyle \rho isn't given☹️
is it correct to assume density of water 1000\displaystyle 1000 kg/m3\displaystyle ^3?
 
here is the question

Water at 120\displaystyle 120 kPa (gage) is flowing in a horizontal pipe at a velocity of 1.15\displaystyle 1.15 m/s. The pipe makes a 90\displaystyle 90^{\circ} angle at the exit and the water exits the pipe vertically into the air. The maximum height the water jet can rise is

(a) 6.9\displaystyle 6.9 m
(b) 7.8\displaystyle 7.8 m
(c) 9.4\displaystyle 9.4 m
(d) 11.5\displaystyle 11.5 m
(e) 12.3\displaystyle 12.3 m


my attemb
this question can be solved by Bernoulli equation
v22+gz+pρ\displaystyle \frac{v^2}{2} + gz + \frac{p}{\rho}
the density ρ\displaystyle \rho isn't given☹️
is it correct to assume density of water 1000\displaystyle 1000 kg/m3\displaystyle ^3?
Yes...
 
thank

v122+gz1+p1ρ=v222+gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + gz_1 + \frac{p_1}{\rho} = \frac{v_2^2}{2} + gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

i'm very good in physics so i understand if we throw object upward its velocity will be zero at the highest point
so v2=0\displaystyle v_2 = 0

v122+gz1+p1ρ=gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + gz_1 + \frac{p_1}{\rho} = gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

i'll chose the initial height of water z1\displaystyle z_1 to be ground so z1=0\displaystyle z_1 = 0

v122+p1ρ=gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + \frac{p_1}{\rho} = gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

is my analize correct?😣
 
thank

v122+gz1+p1ρ=v222+gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + gz_1 + \frac{p_1}{\rho} = \frac{v_2^2}{2} + gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

i'm very good in physics so i understand if we throw object upward its velocity will be zero at the highest point
so v2=0\displaystyle v_2 = 0

v122+gz1+p1ρ=gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + gz_1 + \frac{p_1}{\rho} = gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

i'll chose the initial height of water z1\displaystyle z_1 to be ground so z1=0\displaystyle z_1 = 0

v122+p1ρ=gz2+p2ρ\displaystyle \frac{v_1^2}{2} + \frac{p_1}{\rho} = gz_2 + \frac{p_2}{\rho}

is my analize correct?😣
Yes ..., and continue...
 
Yes ..., and continue...
thank

z2=1g(v122+p1ρp2ρ)=1g(v122+p1p2ρ)\displaystyle z_2 = \frac{1}{g}(\frac{v_1^2}{2} + \frac{p_1}{\rho} - \frac{p_2}{\rho}) = \frac{1}{g}(\frac{v_1^2}{2} + \frac{p_1 - p_2}{\rho})

=19.8(1.1522+1200001013001000)=1.98\displaystyle = \frac{1}{9.8}(\frac{1.15^2}{2} + \frac{120000 - 101300}{1000}) = 1.98 m

not one of the options😭

what i do wrong?☹️
 
Top