deelitefulady
New member
- Joined
- Oct 1, 2008
- Messages
- 1
I need help solving this equation. Systems of Linear Equations - Applications
A manufacturer produces two models of the same toy, Model A and Model B. Model A takes 4 hours to produce and costs $8 each. Model B takes 3 hours to produce and costs $7 each. If the manufacturer allots a total of 5800 hours and $12,600 for production each week, how many of each model will be produced?
I cannot figure out how to set this problem up. This is from Intermediate Algebra 5th Edition (Author: Wright) Chapter 3.2 Problem 30.
thank you
A manufacturer produces two models of the same toy, Model A and Model B. Model A takes 4 hours to produce and costs $8 each. Model B takes 3 hours to produce and costs $7 each. If the manufacturer allots a total of 5800 hours and $12,600 for production each week, how many of each model will be produced?
I cannot figure out how to set this problem up. This is from Intermediate Algebra 5th Edition (Author: Wright) Chapter 3.2 Problem 30.
thank you