Systems of Eqns: IC costs $1.10, S $2.35; $294.20 for 172

x RadicalAura x

New member
Joined
Nov 9, 2008
Messages
2
Solve each problem using system of equations.

At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sudaes cost $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones and sundaes were $294.20. How many cones were sold?
 
x RadicalAura x said:
At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sudaes cost $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones and sundaes were $294.20. How many cones were sold?
What are your thoughts? What have you tried? How far did you get? Where are you stuck?

For instance, you picked variables to represent the two items, created an equation reflecting the total sold and another reflecting the per-unit price, and... then what?

Please be complete. Thank you! :D

Eliz.
 
Re: Systems of Equations word problem...PLEASE HELP

just please answer it. the only way i can learn is by being shown an example of how you pick examples, solve, etc. thanks.
 
Re: Systems of Equations word problem...PLEASE HELP

Have you consulted your textbook - and the example problems solved there? what about class-notes?

If you don't have access to either of those, then go to google.com and type in:

solution of system of linear equations word problem

you'll find many sites with worked out example problems.

If you are still stuck, write back showing your work and indicating exactly where you are stuck - so that we know where to begin to help you.
 
Re: Systems of Equations word problem...PLEASE HELP

x RadicalAura x said:
Solve each problem using system of equations.

At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sudaes cost $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones and sundaes were $294.20. How many cones were sold?

Your first job is to name things. In other words, select variables that you will be able to use to set up an equation or equations. In so doing, in this problem, you need to distinguish between the cost of the cones and the sundaes and number of cones and sundaes.

If you choose to name the number of cones "c" then you know that the total cost for all the cones is "1.10c". My advice is to take the time to write your "names" down completely. For instance,

Let x represent the number of cones.
Let y represent the number of sundaes.
Therefore, 1.10x is the total cost of the cones
and 2.35y is the total cost of the sundaes.

Now, find some statements in the stated problem that you can use to write a couple of equations. Good luck.

P.S. It is not a good idea to limit yourself to one way of learning as you state "the only way i can learn is" etc. Everybody can learn to learn in more that one way. I'm assuming you are mature enough to do the same.
 
Re: Systems of Equations word problem...PLEASE HELP

x RadicalAura x said:
... the only way i can learn is by being shown ...


This statement is somewhat radical, Radical.

If it is true, then why did you not learn after being shown the examples in your classroom and textbook? (This is a rhetorical question.)

Okay, here's yet another example for you on solving a word problem using a system of equations.



My piggy bank contains only dimes and nickels. There are 61 coins totaling $5.25. How many dimes are there in my piggy bank?

d = number of dimes

n = number of nickels

0.10*d + 0.05*n = 5.25

d + n = 61

n = 61 - d

0.10*d + 0.05*(61 - n) = 5.25

This last equation has only one variable (d), and this value is exactly what my example asks for. Therefore, solve this equation for d.

d = 44

My piggy bank contains 44 dimes.



If you need more help with your exercise, then please show your work and say something about why you're stuck.

Cheers,

~ Mark :)

 
Top