story problem with equations

lauren88

New member
Joined
Dec 4, 2008
Messages
1
hey im new and i just would like some help with these this problem sorry if this is in the wrong catagory
its pretty easy for many people lol just not me

You bought eight oranges and one grapefruit for a total of 4.60. Later that day you bought six oranges and three grapefruits for a total of 4.80. now you want to find the price of each orange and of each grapefruit. write an equation for each purchase. solve the system of equations.
 
lauren88 said:
You bought eight oranges and one grapefruit for a total of 4.60. Later that day you bought six oranges and three grapefruits for a total of 4.80. now you want to find the price of each orange and of each grapefruit. write an equation for each purchase. solve the system of equations.
x = oranges, y = grapefruits
8x + y = 4.60
6x + 3y = 4.80

Do you understand why these are the 2 equations?
Now solve them the way you were taught in class.
 
Top