OK...My 11th grade daughter and I need HELP with guidance in setting up Inequality Word Problems...is there any software you recommend or websites specific to Alegebra II help that give good, clear examples?? Her teacher is doing poorly at giving examples and is now on trimesters for the first time in the school's history and this is a nightmare for her and me.
Here is one example...
Toll charge is 50 cents. If you purchae the special sticker it is $5.50 (one time cost) and 35 cents then each toll thereafter ...How many trips are needed into tunnel before the sticker costs less than paying per trip separately?
50t > 550 + 35t
15t> 550
t> 36.6
Does this seem correct??????????
Here is one example...
Toll charge is 50 cents. If you purchae the special sticker it is $5.50 (one time cost) and 35 cents then each toll thereafter ...How many trips are needed into tunnel before the sticker costs less than paying per trip separately?
50t > 550 + 35t
15t> 550
t> 36.6
Does this seem correct??????????