Question About graphical method to solve simultaneous equations

VowOFSilence

New member
Joined
Oct 19, 2014
Messages
7
Question About graphical method to solve simultaneous equations

Im not really too sure how these were supposed to be laid out

I thought 6x+20=y
and 3.50x=6y
but its wrong

But the answer is 8 aprons, how am I supposed to figure that out?

  1. Esther can buy aprons for 6 each. She bought a roll of material for 20 and gave it to a
    dressmaker, who then charged 3.50 for each apron purchased. How many aprons would
    Esther need to purchase for the cost to be the same as buying them for 6 each.
 
Question About graphical method to solve simultaneous equations

Im not really too sure how these were supposed to be laid out

I thought 6x+20=y
and 3.50x=6y
but its wrong
This makes no sense at all because you have not said what "x" and "y" represent. In the first equation, you multiply x by 6
and the only "6" in the problem is the cost of aprons if you buy them so perhaps "x" is the number of aprons bought? Buy in the next equation, you have y multiplied by 6. And what possible reason would you have for adding the cost of "x" aprons purchased to the cost of a roll of material? The purpose of buying the material is to avoid buying the aprons separately. Finally, the left side of the first equation, the sum of the cost of x purchased aprons and one roll of cloth is in Euros. But, again, what is "y"? It is in Euro's to be equal to the left side, y must be a "cost" or "price but of what? To be blunt, you seem to be putting letters and numbers together pretty much at random without thinking about what these sentences mean.

It looks to me like there is only one variable- the number of aprons made. However, I notice that this is titled "Question About graphical method to solve simultaneous equations" so I guess we should treat this as two separate equations! Let "x" be the number of aprons purchased. Purchasing x aprons at 6 euro each would cost 6x euros. Let "y" be the number of aprons made. Assuming we can make as many aprons as we wish from the one roll of cloth, the cost of making y aprons from it would 3.60y+ 20. We want the "cost to be the same as buying them for €6 each". If the two costs are equal then 6x= 3.60y+ 20. And we want the costs to be equal for the same number of aprons so the second equation is x= y! Remember that the "number of aprons made" must be an integer. if you get a fraction, you will need to round down to the nearest integer.

But the answer is 8 aprons, how am I supposed to figure that out?

  1. Esther can buy aprons for 6 each. She bought a roll of material for 20 and gave it to a
    dressmaker, who then charged 3.50 for each apron purchased. How many aprons would
    Esther need to purchase for the cost to be the same as buying them for 6 each.
 
Last edited:
Top