These word problems! Seems like every assignment there are 1 or 2 that we just can't get off the ground with.
2 schools plan a bus trip. School A filled 8 vans & 5 buses with 240 students. B used 4 vans & 7 busses foe 228 students.
They want to know the capacity of busses & vans.
2 tennis courts to choose from. A is $25 hr. B is $20 hr plus 1 time fee of $10.
They want to know the # of hours where the cost is the same for either, and if you want to use a court for 10 hours total, which is the cheapest.
I think this is the last assignment from this unit, thank God!
2 schools plan a bus trip. School A filled 8 vans & 5 buses with 240 students. B used 4 vans & 7 busses foe 228 students.
They want to know the capacity of busses & vans.
2 tennis courts to choose from. A is $25 hr. B is $20 hr plus 1 time fee of $10.
They want to know the # of hours where the cost is the same for either, and if you want to use a court for 10 hours total, which is the cheapest.
I think this is the last assignment from this unit, thank God!