Are These Answers Correct?

Roses Are Red

New member
Joined
Aug 21, 2011
Messages
8
Someone please tell me if I am on the right track, or not. Are my answers correct? I really suck at math. Thank you in advance!

Problem 1:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374072/sizes/l/in/photostream/

My answer:
What is the projected monthly profit?
$900 + $1,500 + $300 + $500 + $400 = $3,600
$6,000 - $3,600 = $2,400

What is the expected annual return on investment? $2,400 x 12 = $28,800 profit per year giving an annual return of 11.52%

Problem 2:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374442/sizes/l/in/photostream/

My answer:
$19,000.00 - $16,300.00 = $2,700.00 x 12 = $32,400.00

$32,400.00 Annual Profit
$25,000.00 Withdraw each year
$7,400.00 Return of Investment 3.7%

The total profit is $32,400.00, and the amount of withdrawal is $25,000.00, so the difference is the return of the owner's investment in the amount of $7,400.00 ($25,000 withdrawal and $32,400 profit) each year.

Problem 3:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374256/sizes/l/in/photostream/http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374256/sizes/l/in/photostream/

My answer:
Monthly income = 1,000 aprons x $10 each = $10,000
Monthly Expenses = $500 + $200 + $1,000 + $1,000+ $6,000 = $8,700
Monthly profit = $10,000 - $8,700 = $1,300
Annual profit = $1,300 x 12 = $15,600

Instead of writing out all of the problems, you can view them on the links I provided. If you see where I went wrong somewhere, please let me know, and help me get to the correct answer. Thank you!
 
Someone please tell me if I am on the right track, or not. Are my answers correct? I really suck at math. Thank you in advance!

Problem 1:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374072/sizes/l/in/photostream/

My answer:
What is the projected monthly profit?
$900 + $1,500 + $300 + $500 + $400 = $3,600
$6,000 - $3,600 = $2,400

What is the expected annual return on investment? $2,400 x 12 = $28,800 profit per year giving an annual return of 11.52%

Problem 2:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374442/sizes/l/in/photostream/

My answer:
$19,000.00 - $16,300.00 = $2,700.00 x 12 = $32,400.00

$32,400.00 Annual Profit
$25,000.00 Withdraw each year
$7,400.00 Return of Investment 3.7%

The total profit is $32,400.00, and the amount of withdrawal is $25,000.00, so the difference is the return of the owner's investment in the amount of $7,400.00 ($25,000 withdrawal and $32,400 profit) each year.

Problem 3:http://www.flickr.com/photos/62474130@N03/6827374256/sizes/l/in/photostream/

My answer:
Monthly income = 1,000 aprons x $10 each = $10,000
Monthly Expenses = $500 + $200 + $1,000 + $1,000+ $6,000 = $8,700
Monthly profit = $10,000 - $8,700 = $1,300
Annual profit = $1,300 x 12 = $15,600

Instead of writing out all of the problems, you can view them on the links I provided. If you see where I went wrong somewhere, please let me know, and help me get to the correct answer. Thank you!

Duplicate Post:

http://www.freemathhelp.com/forum/threads/74944-Are-My-Answers-Correct
 
Top